Karadavi'ye geçmiş olsun diyoruz!

Kategori Konuk Yazarlar Ekleyen

1433 hicri yılında yani bu yıl bir grup ulema ile birlikte hac vazifesini ifa eden Mısırlı davetçi Yusuf Karadavi hac mevsiminin akabinde Cidde'deki İhtisas Hastanesi'ne kaldırılıyor. Konuyla ilgili haberler kısa ve özet olduğundan dolayı aşırı yorgunluktan dolayı mı yoksa ciddi bir hastalıktan mütevellit olarak mı hastaneye kaldırıldığını öğrenemiyoruz. Haberi kamuoyu ile paylaşan Suudi Arabistanlı davetçi ve Müslüman Kardeşler'e yakın isimlerden Selman Avde oluyor. Twitter hesabından Karadavi'nin hastaneye kaldırıldığını duyuruyor ve takipçilerinden, Karadavi için dualarını esirgememelerini istiyor. Selman Avde, Karadavi ile birlikte hac yapan ulema grubunun üyelerinden birisi. Selman Avde son sıralarda Karadavi'nin en yakınında bulunan isimler arasında yer alıyor. Şeyh Yusuf Karadavi'nin bilgilerini ve haberlerini dış dünya ve medya organlarıyla paylaşan da yine Selman Avde. Bayram günü Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mürsi, Yusuf Karadavi ile bir telefon görüşmesi yapıyor ve Mısır'daki gelişmelerle ilgili Karadavi'yi bilgilendiriyor ve kaygılarını gideriyor. Karadavi, Mürsi'nin kendisine Mısır'la alâkalı olarak müjdeler verdiğini duyuruyor. Bu telefon muhaberesini ve muhaveresini basınla paylaşan yine Selman Avde oluyor. 86 yaşında olan Şeyh Yusuf Karadavi; daha önce bazı hastalıklar atlatmış. Halen Müslüman Âlimler Birliği'nin başkanlığını yürütüyor. Özelliği siyasi hayat ile ilmi hayatı birlikte götürmesidir. Bundan dolayı da özellikle de seküler kesimlerin tepkisini ve öfkesini çekiyor. El Cezire tarafından sunulan 'Eş şeriatu ve'l Hayat/Şeriat ve Hayat' programının daimi konukları arasında yer alıyor.

Karadavi gibi âlimlere 'üstadu ciyl' denilmektedir. Hocaların hocası veya nesillerin hocası ve muallimi. Gerçekten de kitle iletişim organlarını iyi kullanan isimlerden birisi.

Bu yönüyle sadece kitap veya dergi köşelerinde kalmamış aynı zamanda ekranlardan halka seslenmiş ve bu yönüyle kitle irşadında bulunmuştur. Birçok sınırları aşmış birisi. Karadavi ile ilgili söylenebilecek hususlardan birisi, mübelliğ ve davetçi olmasının yanında çok yönlü bir âlim olmasıdır. Fıkıh, hadis ve davet fıkhı gibi alanlarda gerçekten de göz dolduran çalışmalar yapmıştır. En önemli özelliklerinden birisi itidal veya vasatiyet çizgisinin sözcüsü olmasıdır. En çok hoşlandığı kavram da budur. Bazıları onun vasatiyet anlayışını reddetse de itidal çizgisini sürdürmüştür. Ezherli olması onun itidal çizgisinde yürümesine yardımcı olmuştur. Kendisi Ezher'de Hanefi fıkhı tahsil etmesine rağmen mezhep taassubu içinde olmadığını ifade etmektedir. Müslüman Kardeşler çizgisiyle Ezher geleneğini fikrinde ve yaklaşımlarında mezcetmiş ve kaynaştırmıştır. İslam dünyasında kurumsallaşmaya önem vermiş ve Batı'da yaşayan Müslümanlar için fetva komisyonu teşkiline katkı sağlamıştır. Son yıllarda genellikle Temmuz aylarında her yıl Türkiye'ye gelmiş ve bu vesile ile ülkemizde yapılan ilmi ve içtimai toplantılara katılmıştır. Önemli özelliklerinden birisi ise hitabet gücüdür. Bunda Ezher'de yetişmesinin ve pratik olarak imamet ve hitabette bulunmasının katkısı büyüktür.

Karadavi baştan beri Arap Baharı ve devrimlerine destek vermiştir. Önemli özelliklerinden birisi de budur. Karadavi'nin yakın dostlarından Selman Avde de konuyla ilgili müstakil bir eser kaleme almıştır. Selman Avde son günlerde önemli bir çıkış yapmıştır. Hac münasebetiyle Veda Hutbesi'nin değerlendirilmesi konusunda El Cezire'den Osman Osman'ın programına katılmış ve burada Suriye'ye Suriye dışından gelen direnişçiler meselesini tartışmaya açmıştır. Suriye'deki mücadelenin Suriyeliler arasında kalması gerektiğini düşündüğünü lakin bu hususta diğer âlimlerin de görüşlerini merak ettiğini ve konuyu tartışmaya açmak istediğini söylemiştir. Dışarıdan gelen unsurların savaşın seyrini değiştirmediğini lakin Esad yönetimine 'mazeret' ürettiğini ve dış dünyada propaganda imkânı verdiğini söylemiş ve meseleyi tartışmaya açmıştır.

Bitirirken; üstad Karadavi için acil şifalar diliyoruz.


Yasal Uyarı: Düziçi Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
2012-11-02 18:23:42
  • Ziyaret: 2603
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 1 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz


Reklam ve İletişim

Düziçi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Düziçi Times