Bahçe Müftüsüne İade-i İtibar Komitesi kuruldu

Kategori Bölge Haberleri
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aykut Gül'ün başkanlığında yapılan toplantıda oluşturulan İade-i İtibar Komitesi, Şehit Bahçe Müftüsü İsmail Hakkı Efendi ve kardeşi Bahçe Belediye Başkanı Yusuf Efendinin, TBMM'nden iade-i itibarlarının verilmesi ve milli şehit kabul edilmeleri için imza kampanyası başlattı.

Duyarlı İnsanların Yüreği Yanıyor
Osmaniye Bahçe Müftüsü İsmail Hakkı Efendi ve kardeşi Bahçe Belediye Başkanı Yusuf Efendinin dış güçlerin baskısı ve Ermenilerin tahrikiyle mahkeme edilmeden idam edilmelerinin ardından 104 yıl geçmesine rağmen, anneleri Güllü Hatun'un yürekler dağlayan ağıtı vicdanı olan insanları rahatsız etmeye devam ediyor. Yapılan haksızlığa tepki gösteren duyarlı insanlar geç de olsa darağıcında asılan bu iki kardeşin ve onlarla birlikte idam edilen 11 vatan evladının itibarlarının iade edilmesi için bugüne kadar değişik faaliyetler yaptılar.

TBMM'den Milli Şehit Payesi
Bu çerçevede Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aykut Gül'ün başkanlığında bir toplantı düzenlendi. Rektörlükte yapılan toplantıda, "Bahçe Müftüsüne İade-i İtibar Komitesi" oluşturuldu. Komite, 1909 Ermeni isyanında Cebelibereket Sancağı olan Erzin'de haksız yere idam edilen bu kahramanların TBMM'nden iade-i itibarlarını ve milli şehit ilan edilmelerini talep ediyor. OKÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Bülükalaca'nın önderliğinde Bahar Şenliklerinde başlatılan imza kampanyası devam ediyor.


Komite Başkanı Müftünün Torunu
Bahçe Müftüsü İsmail Hakkı Efendinin torunu Ahmet Müftüoğlu'nun başkanlığa getirildiği İade-i İtibar Komitesi'nde; OKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aykut Gül, Tarih Okutmanı Muhammed Fazıl Himmetoğlu, Tarihçi Yazar Cezmi Yurtsever, Araştırmacı Yazar Kadir Aslan, Osmaniye Kızılay Derneği Başkanı, Araştırmacı Yazar İsmet İpek ve Osmaniye Tanıtım Derneği Başkanı Ömer Bahçeci görev aldılar.

Komite İşe Erzin'den Başladı
Kendi arasında görev dağılımı yapan ve yapacakları çalışmaların takvimini tasarlayan Komite, ilk olarak Hatay'ın Erzin ilçesine giderek, Karamustafa Mezarlığında şehitlerin mezarlarını ziyaret ederek dua ettiler. Daha sonra Erzin Kaymakamı İskender Yönden, Belediye Başkanı Kasım Şimşek, Müftü Şemsettin İnceler'i makamlarında ayrı ayrı ziyaret eden komite, konuyla ilgili bilgiler verdiler ve desteklerini istediler. Kaymakam Yönden, Belediye Başkanı Şimşek ve Müftü İnceler, üzerlerine ne düşerse yapmaya hazır olduklarını belirttiler.

Yasal Uyarı: Düziçi Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
2013-05-27 16:01:40
  • Ziyaret: 5223
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz


Reklam ve İletişim

Düziçi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2020 Düziçi Times