Çiğ sütte soğuk zincir sistemi kuruldu

Kategori Öne Çıkanlar
Osmaniye´de Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Tarafından çiğ sütte soğuk zincir sistemi kuruldu. Osmaniye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Müdürü Murat Keleş çiğ sütte soğuk zincir sistemi hakkında bilgi verdi.

Osmaniye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Müdürü Murat Keleş çiğ sütte soğuk zincir kurduklarını belirterek" Osmaniye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Bölgemiz yetiştiricilerinin ürünlerini değeri fiyattan pazarlayabilmelerine katkı sağlayacak birincil basamak olan çiğ sütte soğuk zincir sistemini 49 noktada tamamlayarak ilimizde kaliteli ve hijyenik süt üretimine katkı sağladık. Soğutma tanklarındaki sütlerin sevkiyatını birliğimize ait olan günlük 15 ve 20 ton süt taşıma kapasiteli 2 adet nakliye araç ile sağlandık." dedi.


 
Kaliteli çiğ süt üretimi; hayvan sağlığı, hayvan barınaklarının özellikleri, besleme, sağım koşulları, üretilen sütün soğutulması ve benzeri birçok faktörün bir bütünlük içinde uygulanması ile son derece önemli olduğunu belirten Keleş:" İlimizde yaz aylarının aşırı sıcak olmasından dolayı süt üretimi yapan yetiştiricilerimiz sütün sağımdan sonra korunması için gerekli olan soğutma işlemini kendi imkânları ile yapamamaktadırlar. Soğuk zincir sistemi ile toplanmayan ve soğuk ortamda muhafaza edilmeyen süt ile yapılan süt ve süt ürünleri kalitesinde olumsuzluklar ortaya çıkmaktadır. Sorunun çözümü adına Osmaniye il genelimizde soğuk zincir ağının genişletilmesi gerekmektedir. İnsan beslenmesinde önemli bir yere sahip olan süt, hijyenik koşullarda üretilmediği, saklanmadığı, işlenmediği, gerekli kontrollerinin yapılmadığı durumlarda insan sağlığı açısından zararlı olabilmektedir. Çiğ süt az sayıda bakteri içerse bile sağımdan sonra çevreden çeşitli yollardan bulaşan mikroorganizmaların etkisiyle oldukça kısa sürede bozulur." dedi.


Sütün bileşiminde bulunan besin maddeleri ve koruyucu maddelerin fiyatları belirlediğini belirten Keleş" Kimyasal ve fiziksel özellikler, toplam bakteri sayısı, hastalık yapan bakterilerin bulunup bulunmadığı, antibiyotik, deterjan gibi maddelerin bulunup bulunmadığı,sütün temizlik durumu, sütün tat ve kokusu, yemde bulunan Aflatoksinin B1 in süte geçişi.Bunlar arasında özellikle toplam kuru madde, süt yağı oranı, somatik hücre sayısı ve Aflatoksin değerlerine bakılarak, sütün fiyatı belirlenmektedir." diye belirtti.


Yönetim kurulu olarak soğuk zincir sistemine önem verdiklerini belirten Keleş:" Birlik Yönetim Kurulumuz ilimiz hayvancılığının gelişimine katkı sağlayacak olan soğuk zincir sisteminin önemini en iyi şekilde ilimize yansıtmaya gayret etmektedir. Osmaniye´de çiğ sütün kalitesinin arttırılması ve soğuk zincir sisteminin il geneline yayılması adına sektörde görevli tüm paydaşların ortak hareket etmesi gerekmektedir." diye ifade etti.

Yasal Uyarı: Düziçi Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
2016-03-05 17:44:38
  • Ziyaret: 1281
  • (Suanki Oy 3.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 1
  • 0 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz


Reklam ve İletişim

Düziçi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Düziçi Times