Düşen F-16 savaş uçağı ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı

Kategori Sokağın Nabzı
Osmaniye merkez Zorkun Yaylası Çakşırlı mevkiinde düşen F-16 savaş uçağı ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Pilot Üsteğmen Hamza Gümüşsoy'un şehit olduğu kazada, pilotun uçağı fırlatma koltuğu ile terk ettikten sonra paraşütünün açıldığı, ancak koltuğundan ayrılamayarak yere çakıldığı tespit edildi.

Dün saat 14.15'de Osmaniye merkez Zorkun ve Yarpuz Yaylaları bölgesine düştüğü haberi ile birlikte havadan ve karadan asker, polis ve köylülerden oluşan yüzlerce kişinin katıldığı arama kurtarma çalışmalarında bölgenin sık ormanlarla kaplı ve havanın sisli olması nedeniyle zor anlar yaşandı. Arama-kurtarma çalışmasında, saat 18.00 sıralarında bazı uçak parçalarına rastlandı. Ancak havanın kararması, yağış ve etkili olan sis nedeniyle bu çalışmalar güçlükle yürütülebildi.

Aramaya katılanlar, "Hamza Üsteğmen" diye megafonlarla ya da bağırarak pilottan bir cevap gelmesini umut etti. Önce uçağın enkazına, daha sonra da şehit pilotun kask ve cesedine ulaşıldığında aradan 8 saat geçmiş oldu. Arama ekipleri ve kriz masası arasındaki telsiz görüşmelerinde son anons 'Maalesef eks' denilerek noktalandı.

Osmaniye AFAD ile Amasya Merzifon Hava İndirme Ekibi tarafından şehit Üsteğmen Gümüşsoy'un cansız bedeni, saat 22.30 sıralarında Zorkun Yaylası ile Keldaz Dağı arasındaki Ağanın Suyu mevkiinde uçağın enkazına 300 metre uzaklıkta ağaçlık alandaki toprak zeminde bulundu. Uzmanlar koltuktan ayrılma işleminin otomatik gerçekleştiğine dikkat çekerek, "Ancak bu durumda bir arıza yaşanmış olabilir. Pilot manuel olarak kemerlerini çözebiliyor. Belki irtifa buna yetmedi veya Üsteğmen Gümüşsoy atlamanın etkisi ile baygınlık geçirerek koltuktan kendi ayrılamamış olabilir." diye konuştu.

Gece 23.30 sıralarında askeri helikopterle olay yerinden alınarak Adana İncirlik Üssüne, oradan da ambulansla Adana Adli Tıp Merkezi'ne götürülen Şehit Pilot Hamza Gümüşsoy'un Adana Adli Tıp'taki incelemesinde, kalça kemiklerinde kırıklar, başında koltuğun demirlerine çarpması sonucu darbe izleri bulunduğu bildirildi. Şehit Pilot’un ayrıca yüksek irtifada nefes almasını sağlayan oksijen maskesinin hortumunun da fırlatmadan oluşan basınç farkı nedeniyle boynuna sarılı olduğu tespit edildi.Kaynak: osmaniyetimes.com
Yasal Uyarı: Düziçi Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
2013-05-15 01:28:24
  • Ziyaret: 7089
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz


Reklam ve İletişim

Düziçi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2020 Düziçi Times