Ellek Kasabasının Kanaat önderlerinden Hacı Mehmet Yıldız Hakka Yürüdü

Kategori Sokağın Nabzı
Ellek Kasabasının önde gelen kanaat önderlerinden, Hacı Mehmet Yıldız (Dört Göz Mehmet ismiyle anılıyor) yarım asırlık bir çınarın hakka yürümesi ailesi ile birlikte bölge halkınıda yasa ve kedere boğmuştur.

Ellek Kasabasının kuruluşundan bu güne, sık sık fikirlerine baş vurulan Hacı Mehmet Yıldız, bölgenin gelişmesinde de çok büyük katkıları olan birisiydi. İlk belediyenin kuruluşunda dahi ilk belediye başkanı Mehmet Soy'a da kasabanın gelişmesinde elinden gelen gayret ve desteği vererek, ilk belediyenin gelişmesinde katkısı olan birisiydi.

Bazı değerler çok zor yetişir. Zorlukların zirvede olduğu bir dönemde dünyaya gelerek bugünkü haliyle bölgemizi bizlere teslim edenlerden birisiydi.

Vefatında dahi bir ilke imza atarak, Ellek kasabasının önceki belediye başkanı Merhum İshak Yeşildemir tarfından yeni yaptırılan mezarlığa defnedilmiştir. Mezarlığa ilk defnedilen olarakta tarihte yerini almıştır.

ELLEKHABER olarak merhuma ALLAH'tan Rahmet diler, yakınlarına Allah'tan sabr-ı cemil niyaz ederiz. Mekanı Cennet Olsun.


Kaynak: Ellekhaber.com

--------------------------------------------------------------------------
ELLEK HABER OLARAK, HACI MEHMET YILDIZ İLE ÖNCEDEN YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJ

Ellek İsmi Nereden Geldi? Beldemizin Tarihini İyi Biliyor muyuz Acaba

08 September 2014 21:26

Ellek İsmi Nereden Geldi
"Ellek haber" Ellek beldesinin isminin nereden geldiğini araştırdı. Bu konuda araştırma yapan muhabirimiz beldenin en yaşlı insanların bilgisine başvurdu. Bu konuda sitemize açıklama yapan Mehmet Yıldız(Dörtgöz Mehmet) şu bilgileri verdi; "Ellek isminin nereden geldiği konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Yalnız; beldemizin dağlık alanlarında hart-lap bitkisi çok bulunuyordu. Eski yıllarda tarımla uğraşanlar için vazgeçilmez malzemelerden biriside ekin biçmede kullanılan ellik denen aletti.


Bu bölgede sadece bu belde de harlap bitkisinden yapılan bu alet milletin dilinde dolaşmaya başladı. Mesela; Bir vatandaşa nereye gidiyorsun? dendiği zaman "Elliğe gidiyorum" diye yanıt veriyorlardı. Bu ellik sözü dilden dile geçtiğinden değişikliğe uğradı. Nereye gidiyorsun? sözünün karşılığı Elliğe gidiyorum oldu. Bu söz daha sonraları Ellek diye değişikliğe uğrayarak bu günlere geldi ve bu alanın ismi oldu. Ben 80-85 yıllık geçmişimde bunları biliyorum" dedi.


Yasal Uyarı: Düziçi Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
2016-11-26 17:49:25
  • Ziyaret: 1151
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz


Reklam ve İletişim

Düziçi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Düziçi Times