Zeytin halkalı leke hastalığına dikkat

Kategori Güncel

Zeytinin ana hastalığı olan halkalı leke hastalığı başta Güney Ege olmak üzere, zeytin yetiştirilen Akdeniz ve Marmara bölgesinin en yaygın ve yıkıcı hastalığıdır diyen Tarım Danışmanı Mustafa Cücük şöyle devam etti;

Hastalığın ilk belirtileri ilkbaharda yaprakların üst yüzeylerinde görülen siyahımsı-gri renkte yuvarlak noktalar şeklindeki lekelerdir. Hastalık etmenin optimum gelişme sıcaklıkları 18-20oC’dir. Etmen, 9oC’nin altında ve 30oC’nin üstünde gelişemez. İlkbahar ve sonbaharı genellikle yağışlı geçen bölgeler hastalığın gelişmesine uygundur. Yüksek sıcaklık spor çimlenmesini ve gelişmesini sınırlar ve böylece sıcak ve kurak yaz aylarında hastalık durur. Bu hastalık ilçemizde yoğun olarak aktif bir şekilde faaliyet göstermekte. 

Çiftçilerimiz bu hastalığın farkında değil ve bu konuda hiçbir teknik bilgi yardımı almıyorlar bu hastalık ilerleyen dönemlerde Hastalığın epidemi yaptığı yıllarda lekeli yapraklar ilkbaharda dökülmeye başlar ve yaprakların tamamı dökülerek ağaçlar çıplaklaşır. Yapraklar fonksiyonlarını tam yapamadıklarından, az meyve tutumuna ve meyvenin erken dökülmesine neden olur. Hastalık nedeniyle zayıflayan ağaçlarda sürgün ve ince dallar kuruyabilir. Verim % 20-25 oranında azalır ve meyve dallarının % 15-20’si kuruyabilir. Bu da çiftçilerimizin zararına olacak biz DÜZİÇİ TEKNİK TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK ŞİRKETİ olarak çiftçilerimize teknik bilgi ve yardım konusunda çiftçilerimizin kazanması için elimizden geleni yapmaya hazırız

Hastalıkla Mücadele : Zeytin halkalı leke hastalığı ile mücadelede kültürel önlemler önemli bir yer tutar:

1- Ağır, su tutan topraklarda, havasız ve nemli yerlerde zeytinlik tesis edilmemelidir. Su tutan arazilerde tesis edilen zeytinliklerde drenaj kanalları açılarak fazla su akıtılmalıdır.

2- Gübreleme ve sulama, tekniğine uygun yapılmalıdır. Fazla azotlu gübre kullanılmamalıdır. Kireç bakımından zayıf topraklar kireçlenmeli veya kireçli gübre kullanılmalıdır.

3- Ağaçlar havalanacak ve ışık alacak şekilde budanmalı, kuru dal ve dalcıklar budanarak temizlenmelidir.

4- Yere dökülen lekeli yapraklar toplanıp yakılmalı veya derince sürülerek toprağa gömülmelidir.
Kimyasal mücadele:

Yaprakta belirtileri görüldüğünde bahçenin ilaçlanması çok önemlidir.
1.ilaçlama: hasattan sonra (kasım veya aralık ayı)

2.ilaçlama: ilkbahar sürgünleri görülmeden önce (mart ayının ilk yarısı)

3.ilaçlama: çiçek somakları belirginleştikten sonra, çiçekler açmadan önce (nisan ayının ilk yarısı)

Yasal Uyarı: Düziçi Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
2015-04-14 23:14:03
  • Ziyaret: 12077
  • (Suanki Oy 4.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 10
  • 7 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz


Reklam ve İletişim

Düziçi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Düziçi Times