Zeytinin Geleceği Tehlike Altında Olabilir

Kategori Güncel

Bahçe Bitkileri Bölümü Tarım Danışmanı Mustafa Cücük:
Akdeniz efsanesinde "ölmez ağaç” diye anılan zeytin ağaçları maalesef ülkemizde farklı sebepler yüzünden öldürülüyor.

Bu sebeplerden en önemlisi olan zeytin dal kanseri hastalığı ilçemizde yayılmaya devam etmekte ve zeytinciliğin geleceğini büyük tehdit altında bırakmaktadır. Bu tehlikenin önüne geçilmesi için çiftçilerimizin acilen bilgilendirilmesi şarttır. Üreticilerimizin bahçelerinde görülebilinecek bu sorunu çözmek için hızlı bir şekilde yeterli bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Bu bilgileri biz; Ziraat mühendisleri olarak vatandaşlarımıza konu ile ilgili bilgiler vererek onları bu tehlike karşısında aydınlatarak sorunların önüne geçebiliriz. Bu hastalıkla ilgili olarak bu konuları bütün zeytin bahçesi olanların dikkatle okuyup bahçelerini incelemeleri lazımdır. Bu hastalık hakkında ise;

Zeytin dal kanseri : ( Pseudomonos savastanoi pv. Savastanoi Smith.)

Hastalığa neden olan etmen bir bakteridir. Bakterinin optimum gelişme sıcaklığı 25-26ºC, maksimum sıcaklığı 34-35ºC’ dir. Minimum sıcaklık isteği ise 12ºC’ dir Bakteri, krem yeşil renkteki canlı ur ve siğillerde bulunur.

Zeytin dal kanseri, zeytin ağacının dal ve sürgünlerinde değişik büyüklükte ur ve siğiller şeklinde görülür Ur ve siğillerin büyüklüğü, hastalığın bulaştığı yara büyüklüğü ile ilgilidir. Nemli sonbahar ve ilkbahar aylarında urlardan akışkan bir madde yayılır. Bu salgı içerisinde bol miktarda bakteri vardır. Ayrıca sırıklama ile yapılan hasat, dolu ve budama hataları nedeniyle oluşan yaralarda meydana gelen urlar, çatlaklar boyunca dalı sarar.

Çiftçilerimiz bu hastalığın ilerisi için nasıl bir tehdit ettiğinin farkında değil biz Düziçi Teknik Danışmanlık olarak çiftçilerimize bu hastalıkla mücadele yönteminde her zaman hizmete hazırız. Bu şekilde bahçelerinde sorun olanların acilen bizlere başvurup bizim uygulayacağımız yöntemleri bahçelerinde uygulamaları şarttır. Bizi bu konuda her zaman arayarak danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Hastalık için sakın geç kalmayın ve bu sorunun üzerine gidin. Sadece sizin bahçenize değil... etrafındaki bahçelere de yayılabilir" diyerek bütün çiftçileri bu konuya hassa olmaya davet etti.
Yasal Uyarı: Düziçi Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
2016-01-05 21:41:37
  • Ziyaret: 1233
  • (Suanki Oy 4.7/5 Yildiz) Toplam Oy: 3
  • 1 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz


Reklam ve İletişim

Düziçi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Düziçi Times